Situace na Ukrajině je napjatá a válka přináší mnoho lidem obrovské utrpení. Ukrajinská iniciativa se však rozhodla nezůstat jen přihlížet a začala aktivně pomáhat uprchlíkům z této země. Za podpory Magistrátu města Brna, organizace v březnu 2022 otevřela Ukrajinské centrum v Brně, které je zatím jediným svého druhu v České republice.
Centrum nabízí široké spektrum služeb, aby se uprchlíci cítili vítáni a podporováni v novém prostředí. Kromě odborné psychologické a právní pomoci, sociálního poradenství a kurzů českého jazyka, organizace také uspořádává různé přednášky, workshopy a dětské skupiny. Uprchlíci zde mohou setkat se zástupci státních i nestátních institucí a organizací, kteří jim poskytnou další užitečné informace. Téměř všechny služby v centru jsou poskytovány uprchlíkům zdarma. Organizace se snaží vytvořit příznivé podmínky pro spojení ukrajinské komunity s českou v různých oblastech činnosti a vytvořila platformu pro spolupráci mezi organizacemi, které pomáhají ukrajinským uprchlíkům v Brně a na jižní Moravě. Ukrajinská iniciativa nejen poskytuje pomoc, ale také podporuje propojení komunit a tvoří tak nové vztahy, které přinášejí pozitivní změny v naší společnosti.
Ukrajinské centrum v Brně je silně angažované v poskytování širokého spektra služeb pro ukrajinské uprchlíky v České republice. Aby se stalo skutečně efektivním a úspěšným, spolupracuje s mnoha brněnskými neziskovými organizacemi, jako jsou Ratolest, Vesna vzdělávací ženský spolek v Brně, Skill Centrum a Centrum pro cizince JMK, nebo Česká centra. Tato spolupráce přináší mnoho výhod, včetně širšího rozsahu služeb pro uprchlíky, lepšího využití zdrojů a dosažení společných cílů. Společně tvoří sítě, které dokážou poskytnout kompletní a kvalitní podporu pro uprchlíky a přispět k jejich úspěšné integraci do společnosti. Je to vynikající příklad toho, jak mohou organizace spolupracovat, aby dosáhly většího užitku pro komunitu a naplnily své poslání pomoci těm, kteří ji potřebují nejvíce.
AKTIVITY CENTRA
Interkulturní a komunitní práce
Na platformě ukrajinského centra pracuje celkem 2 interkulturní pracovníci. Jejich cílem je zabezpečit podmínky pro řešení životních situací ukrajinských válečných uprchlíků prostřednictvím každodenního kontaktu s Ukrajinci, úřady a partnery. Pracovníci se v průběhu své práce zaměřují na vysvětlení fungování českých systémů – zdravotnického, školního, daňového, sociálního a zaměstnaneckého a zároveň se snaží představit uprchlíkům jejich práva a povinnosti. Pro Ukrajince mají interkulturní pracovníci konzultační hodiny, pořádají semináře, doprovázejí je při návštěvách úřadů, tlumočí (ústně i telefonicky) a doporučují jiné partnerské organizace a kontakty, které pomohou při řešení konkrétních problémů. Dále pracovníci připravují statistiky a sledují vývoj problému a aktuálních potřeb.
Psychologické terapie
V Ukrajinském centru se věnujeme poskytování psychologické pomoci uprchlíkům, kteří se potýkají s následky války a změnou prostředí. K tomuto účelu jsou k dispozici čtyři zkušené terapeuty, kteří se věnují krizové intervenci a pomáhají lidem vypořádat se se silnými emocemi. Terapie jsou dostupné nejen pro dospělé, ale také pro děti.
Podpora těhotných
Ukrajinské centrum nabízelo podporu těhotným ženám od března do konce roku. Tyto ženy se setkávaly týdně s pracovníky centra, kde získávaly informace o tom, jak se připravit na porod, kam se obrátit v případě potíží a co dělat v prvních dnech po narození miminka. Služba byla poskytována ve spolupráci s Českou asociací důl.
Logopedická poradna
V Ukrajinském centru od poloviny září se poskytuje logopedická poradna pro děti. Pokud má dítě problémy s řečí, zpěvem, artikulací nebo jinými jazykovými obtížemi, odborná logopedická péče mu může pomoci. Tato služba je pro ukrajinské válečné uprchlíky v České republice velmi důležitá, protože mnoho z nich má potíže s mluvením a porozuměním češtině. Navíc v ČR je nedostatek odborníků s ukrajinským jazykem, kteří by mohli poskytnout logopedickou péči.
Tlumočnická linka
V září byla zprovozněna tlumočnická linka v Ukrajinském centru, která pomáhá potřebným lidem s tlumočením. Linka je dostupná každé pondělí, středu a pátek od 11:00 do 14:00 na telefonním čísle +420 728 231 123.
Kurzy češtiny
Od března do srpna 200 Ukrajinců s dočasnou ochranou navštěvovalo v Ukrajinském centru jeden z 13 kurzů češtiny, které byly organizovány:
- Ukrajinskou iniciativou (8 kurzů, většina zajištěna přes lektory-dobrovolniky),
- v kooperaci s Adrou (1 kurz v průběhu léta)
- Centrem pro cizince (celkem 4 kurzy).
Od října 2022 v Ukrajinském centru byly nabizeny následující kurzy češtiny:
- V kooperaci s České centra
- А1 – 5 kurzů, 67 nových studentů, které ještě vůbec nikde kurzem neprošli. Z toho 1 kurz pro věkovou kategorii 60+, která čítá 12 studentů.
- А2 – 5 kurzů, celkem 65 studentů. Jedná se o navazující kurz. Některé studenty již prošli kurzem A1.
- V kooperaci s Adrou a muzumluvitcesky.cz probihály další 2 kurzy s celkovým počtem 32 studentů.
Ukrajinština
V centru od října probíhají kluby ukrajinského jazyka, které jsou otevřeny pro všechny zájemce především českého původu o zlepšení svých jazykových dovedností. Kluby jsou zaměřeny na různé úrovně znalostí jazyka a nabízejí příležitost pro vzájemné setkání a komunikaci v přátelské atmosféře.
KULTURNÍ ČINNOST
Rok 2022 byl pro náš spolek i pro celou ukrajinskou komunitu velkou výzvou. Přinesl s sebou mnoho ztrát a změn plánů, ale také novou dimenzi kulturního obrození.
Po několika letech nepříznivé epidemiologické situaci jsme měli možnost uspořádat kulturně-vzdělávací akce a naše publikum se násobně zvětšilo. Týká se to nejen Ukrajinců, kteří utekli před válkou a hledají spojení se svou komunitou, ale také většinové společnosti, která má zájem se lépe seznámit s kulturou a tradicemi rychle rostoucí ukrajinské komunity.
Během 2022. roku se diky organizačním schopnostem tymu Ukrajinské iniciativy konaly následující akce:
26.2. demonstrace na podporu Ukrajiny
9.3. Informační setkání Školy v Česku
13.3. demonstrace s koncertem Stand With Ukraine
4.5. informační setkání pro přijíždějící z Ukrajiny
8.5. pietní akce u pomníku ukrajinských vojáků (Ústřední hřbitov)
14.05. exkurze na Rádeckou planinku
19.5. vernisáž k trvalé výstavě Charkovské paralely, která probíhá v Ukr.centru
22.5. průvod vyšívanek
5.6. výlet na Hrad Veveří
13-14.6. účast ve festivalu Zlínské jaro, panelové diskuze Sláva Ukrajině a Hrdinům sláva
19.6. výlet do Tišnova
26.6. průvod ke Dni ustavy Ukrajiny
30.6. workshop z pletení košíků Tvořit je jednoduché
6.7. výlet Hustopeče
7.7. workshop Tvořit je jednoduché
27.7. hromadné setkání s VZP
7.8. výlet Slavkov u Brna
21.8. průvod Děkujeme Česku
24.8. Den nezávislosti Ukrajiny, Ukrajinský jarmark na Moravském náměstí, koncert na Jakubském náměstí
29.8. informační setkání se zástupci odboru školství MMB
7.9. informační setkání pro přijíždějící z Ukrajiny
10.9. výlet do Valtic
účast na Babylonfestu
24.9. koncert Souborů banduristů
26.9. konference Co jsme se naučili, když jsme pomáhali těhotným ženám prchajícím před válkou
14.10. promítání filmu Mariupol, I love you a debata k filmu
16.10. pietní akce na hrobů ukrajinských vojáků ke Dni obránců Ukrajiny (Ústřední hřbitov)
od listopadu účast na akci Daruj kelímek
5.11. koncert Jsme jediná rodina
9. a 10.11. koncert kapely Očeretjanyj kit
11.11. účast na akci 1000 křížů pro veterány (Moravské náměstí)
11.11. poetický večer věnovaný básnířce Lině Kostenko
18.11. účast na konferenci o českých a slovenských stopách v architektuře Zakarpattja (VUT)
21.11. informační setkání o přihlašování na střední a vysoké školy v ČR
26.11. akce na památku Hladomoru
Listopad-prosinec Sbírka Světlo a teplo pro Ukrajinu (běží – nakup a distribuce v Ukrajině vařičů a čelovek)
3.12., filosofický večer ke 300. výročí narození ukrajinského filozofa Hryhorije Skovorody
Od 5.12. do 14.12.2022 Dny ukrajinského filmu v Kině Art
17.12. koncert ukrajinských koled
18.12. Sv. Mikuláš v divadle Husa na provázku
31.12-17.1.2023 – Vánoční festival Rizdvo.cz #ukrajinskevanoce
Zorganizovali jsme festival Ukrajinských dnů, v rámci kterého se odehrálo několik akci:
- 16. října na Ústředním hřbitově se uskutečnila pietní akce u pomníku ukrajinských vojáků. Tato akce ke Dni obránců Ukrajiny tento rok mela pro Ukrajince výjimečný symbolicky vyznam.
- 5. listopadu jsme pokračovali koncertem nově stvořených ukrajinských sborů “Vidrodžeňa” a dětského vokálního sboru “Spivanočky“. Tento koncert s názvem “Jsme jediná rodina” byl uskutečněný v kostele sv. Josefa pro širší společnost, měl velký úspěch a předpokladaný počet diváků přesáhl očekávání.
- Dalšími hudebníky, pozvanými na festival byla ukrajinská kapela “Očeretjanyj kit”, která v rámci svého charitativního turnaje odehrála v Brně dva koncerty.
- Pokračovali jsme poetickým večerem věnovaným básnířce Lině Kostenko, na který byli také pozvání nadšenci její tvorby z Prahy.
Jelikož v rámci projektu se snažíme o vzájemné porozumění a obohaceni ukrajinské menšiny a majoritní společnosti, zúčastnili jsme se konference o českých a slovenských stopách v architektuře Zakarpattja (VUT).
26. listopadu jsme se zúčastnili tradiční světové akce „Zapalte svíčku”, kdy Ukrajinci po celém světě uctívají památku obětí Hladomoru – speciálně a uměle organizovaného aktu genocidy zločineckými sovětskými orgány.
Závěrem roku se odehrál již tradiční festival Dny ukrajinského filmu, v rámci kterých jsme ukázali v brněnském Kino Art sedm hraných a dokumentárních filmů, a to včetně letošní novinky. Jelikož festival Dny ukrajinského filmu se před nějakou dobou stal každoroční tradici, byla vytvořena oddělena facebooková stránka https://www.fb.com/dny.ukrajinskeho.filmu , na které se dá najít veškeré informace a videoreportaz z festivalu.
Více informací o činnosti spolku je možné získat na FB stránkách https://www.fb.com/ukrijm/ a https://www.fb.com/groups/ukrajincivbrne
STATISTIKY
- Měsíčně Ukrajinské centrum má cca 2500 návštěvníků (neunikátní klienti)
- 630 studentů dokončili kurz češtiny, poskytovaných v Centru
- Centrum poskytuje přibližně 160 hodin psychologických konzultací měsíčně
- Přibližně 30 hodin logopedických terapií pro děti měsíčně
- 6 stálých dílen pro děti (5-10 dětí každá)
- 621 unikátních klientů obdrželo humanitární pomoc (vyhledávání ubytování, plnění žádostí o materiální pomoc, tlumočení, doprovázení k vládním a lékařským službám)
- Od března se v Brně narodilo 140 ukrajinských děti matky kterých jsou držítelkami viza dočasné ochrany a více než 100 z nich navštívila podpůrné skupiny nebo telefonovala na horkou linku určenou pro pomoc těhotných. Služby byly realizované v kooperaci s Českou asociaci důl.
- Iniciativa provozuje FB skupinu, čítající cca 31 tis. osob. On-line angažovanost se během mínulého roku několikanásobně zvýšila
SBIRKY
SPOLEČNÉ KOŘENY
V březnu roku 2022 jsme ve spolupráci s Břetislavem Rychlíkem otevřeli sbírku Společné kořeny, jejíž detaily jsou k dispozici na tomto odkazu. Sbírka získala celkem 468 730 Kč, které byly využity na podporu ukrajinských studentů JAMU, jimž bylo díky této podpoře po dobu šesti měsíců vypláceno stipendium. Dále byly organizovány kurzy českého jazyka a vytvořeny podmínky pro ukrajinské hudebníky, kteří se ocitli v Brně a neměli prostor pro zkoušky. Zřídili jsme pro ně místnost vybavenou klavírem, mikrofony a ozvučením, kam mohli přijít a nerušeně zkoušet.
TEPLO A SVĚTLO PRO UKRAJINU
V prosinci 2022 jsme otevřeli na portálu sbirku Teplo a světlo pro Ukrajinu, viz odkaz. Do konce roku 2022 bylo vybrano 1 031 045 Kč. Celá částka bude utracená v roce 2023 na nákup čelovek a turistických vařičů.
PŘEHLED PROJEKTŮ ZA 2022
Název | Částka | Projekt | Období | Popis |
Porticus | 1 198 954 Kč | Sociální infrastruktura pro ukrajinské uprchlíky v Brně, CZ. | 4-10.2022 | Dotace byla použitá na zaplaceni 6x 0,5 úvazku v ramci prace pro Ukrajinské centrum pro zajištění většíny poskytnutých služeb v Ukrajinském centru |
Porticus | 2 251 947 Kč | Sociální infrastruktura pro ukrajinské uprchlíky v Brně, CZ II | 11.2022-10.2023 | Navazující projekt, který kromě podpory již proběhlých služeb dává důraz na stabilizaci organizace, zajištění všech směrnic a pravidel včetně zavedení Safeguarding Policy a dalších prvků pro vytváření bezpečného prostředí |
VGP foundation | 597 896 Kč | Podpora psychologických terapii | 9.2022-8.2023 | Finanční dar je využíván na financování psychologické terapie pro uprchlíky a jejich metodologické vedení |
Člověk v tísni | 480 000 Kč | Zajištění pozice interkulturního pracovníka | 9.2022-8.2023 | Dotace je využívána na zřízení pozice interkulturního pracovníka |
MŠMT | 231 000 Kč | Společné dějiny: Ukrajina a Česko | 7-12.2022 | Podpora prace interkulturního pracovníka se zaměřením na školství, tvorba prezentaci o Ukrajině pro následnou prezentaci na českých školách |
Nadace Direct | 200 000 Kč | Podpora terapeutů | 10.2022-6.2023 | Finanční dar je využíván na financování psychologické terapie pro uprchlíky |
JMK | 149 000 Kč | Podpora činností spolku a jeho akcí, pomoc uprchlíkům z Ukrajiny | 2022 | Podpora tlumočnických aktivit, organizaci kulturně-vzdělávácích akci Ukrajinské iniciativy pro rok 2022 |
OSN | 87 720 Kč | Podpora psychologické terapie | 10-12.2022 | |
MMB | 84 000 Kč | Ukrajinci v Brně | 2022 | Podpora kulturních aktivit Ukrajinské iniciativy pro rok 2022 |
MPSV | 78 720 Kč | Podpora rodin z Ukrajiny | 6-8.2022 | Finanční zajištění dětských skupin |
MŠMT | 43 605 Kč | Ukrajinky jazyk a kultura pro české zájemce | 9-12.2022 | Podpora vyuky ukrajinského jazyka |
ÚČETNÍ ZÁVĚRKA 2022
Účetní závěrka je dostupná online pod odkazem https://drive.google.com/file/d/1KtbHFm491rcR3k0ygLyKYyQosG0m5d4C/view?usp=sharing
Příloha účetní závěrky https://drive.google.com/file/d/11M4uhv_-78ftRe8CREFuJBHkcYgimDX0/view?usp=sharing
ZÁVĚR
Věříme, že klíčovým faktorem pro úspěch je kontinuita, a proto budeme pokračovat v aktivitách i v tomto roce. Mimo jiné se snažíme stabilizovat naši organizaci a zavést transparentní procesy, které nám pomohou usnadnit naši práci. Věnujeme se také strategickému plánování, abychom mohli efektivně sledovat naše cíle a směřovat k úspěchu.
Jedním z našich hlavních cílů i nadále je pomáhat uprchlíkům při integraci a řešení jejich aktuálních problémů. Spolupracujeme s různými institucemi a jsme si vědomi své důležité role jako důvěryhodné organizace, která dokáže pracovat s cílovou skupinou. Chceme vytvářet prostor pro sdílení informací a zajišťovat bezpečné prostředí pro všechny potřebné uprchlíky.
Jsme odhodlání pokračovat v naší práci a pomáhat tam, kde to nejvíc potřebují. Věříme, že naše činnosti přinesou pozitivní změny a budou přínosem pro celou společnost.